stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Ayna Nerede Kullanılır?

 

Günümüzde birçok alanı süsleme ve güzelleştirmede aksesuarlar ve objeler oldukça etkilidir. Kendi fikirleriniz ile malzeme birleşimi alanı farklı bir etkiye ve noktaya getirir. Bunu mobilyalarla, aksesuarlarla renk ve kumaş birleşimleriyle elde edilir. Ancak bunun dışında birçok tasarımcının sıklıkla kullandığı ve mekan üzerinde oldukça olumlu etkiye sahip olan aynalarda son dönemlerde yerini almaktadır. Peki aynanın bir mekan içerisinde ki etkisi ne denli olumlu veya olumsuz olabilir?

 

 Aynanın dekorasyon üzerindeki etkisi

 

 Sıklıkla akla gelmeyen bir dekorasyon elemanı olan aynalar birçok alanda kullanıma hizmet etmektedir. Aynalar ışık yansıtırlar ve bu özellik onların kullanım alanlarını oldukça genişletmektedir. Hepsi farklı tür ve özelliklere sahiptir. Bu yüzden kullanım alanı çeşitliliği de oldukça fazladır.

 

 Banyolarda Ayna Kullanımı

 

 Aynalar öncelikli olarak ev içerisinde banyo kullanımları ile bilinir. Banyoların vazgeçilmez aksesuar elemanlarındandır. Kullanım açısından da önemli bir yere sahiptir. Aydınlatmayı destekler özellikte olmaları ve en çok ihtiyaç duyulan alanda kullanılması alan süslemesini destekler niteliktedir. Mekanı daha kullanışlı ve şık hale getirir.

 

 Eğer geniş ve büyük bir banyoya sahipseniz çerçeveli büyük ayna kullanımı uygun seçenekler arasındadır. Konumlandırıldığı alanda ışık gelimi direkt yukarıdan ise uygun görüntü elde edilecektir. Ancak tam tersi bir ölçüye sahipseniz ferah bir görüntü elde etmeniz için aynalar size yardımcı olacaktır. Böyle mekanlar için boyut olarak daha küçük veya orta boyutlu aynalar tercih ederek istenilen görüntü elde edilir.

 

 Büyük banyolarda kullanılan dikdörtgen aynaların yanı sıra küçük mekanlarda yuvarlak ayna tercih etmeniz ortamın ölçülerinde daha etkili olur. Çerçevelerde ise gösterişten kaçınarak daha göz yormayan ve sade çerçeveler tercih edilebilir. Aksesuarlar ile de uyumlu bir alan oluşturur.

 

 Eğer gösteriş ve ışıltı seviyorsanız gri metal tercihi ile ortamlar oluşturulur. Bu görünümlerde plastik malzeme yerine daha sert malzeme kullanmanız oluşturulan alanda uyum ve etkiyi sağlar.

 

 Holde Ayna Kullanımı

 

 Banyo dışında evin bir diğer alanı olan hollerde de kullanım sıklığına rastlanılmaktadır. Özellikle portmanto karşısına yerleştirilen boydan ayna kaplamalar ile mekan girişinde geniş ve ferah bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Önüne yerleştirebileceğiniz bir berjer ya da puf ile birlikte etkili alan oluşturur. Bunun yanı sıra salonlarda konsol üzerlerinde de oldukça rastladığımız ayna kullanımları beraberinde materyaller ile görsel etkiyi oldukça yansıtan birer tasarım çözümlerine dönüşüyor.

 

 Kullanıldığı alanlarda odak noktası olan aynalar derinlik verdiği için dar alanlarda mekanın geniş görünmesinde de etkilidir. Alanınızın dar olduğu bir oda da camın karşı kısmına konumlandırdığınız ayna ile dışarıdan gelen doğal gün ışığını içeriye yansıtacağından geniş, ferah ve havadar bir alan oluşturulmuş olacaktır. Tasarımla bütünleşen kullanım elemanları tercihleri bütünü tamamlamada önemli unsurdur. Tüm bu püf noktalar yaşam alanlarında etkili çözüm sunan doğru bir mekan oluşturmada etkin hale gelmektedir.

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R