stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Cam Şişeden Vazo Nasıl Yapılır?

Cam şişeler kullanıldıktan sonra çöpe gitmek yerine uygun malzemeler ile dekore edilip, birer dekorasyon malzemesi olarak değerlendirilebilirler. Şişeleri ilk önce etiketlerinden arındırmak ile başlanır. Bunun için ılık sudan yardım alabilirsiniz. Etiket kolayca ayrılacaktır. Daha sonra seçeceğiniz malzemeler ile süsleme işlemi yapılır. Bunun için birçok seçenek mevcut.

 

 Hangi Malzemeler Gerekli?

 

 Yapıştırıcı, keçe, yün, jüt, hasır ip, boya, kumaş vb.

 

 Tasarım Fikirleri

 

 Kumaş. Şişelerinizi kumaş ile kaplayabilirsiniz. Çok fazla bilgi ve beceri gerektirmeyen bu işlem için sadece bir kumaş ve yapıştırıcıya ihtiyacınız var. Dilerseniz farklı katlama teknikleri ile şişenize daha farklı bir ambiyans katabilirsiniz. İyice yapıştığından emin olmalısınız. Bunun için güçlü yapıştırıcılardan veya silikon tabancasından yardım alabilirsiniz. En son kurdele veya renkli ipler ile şişenizin ağız kısmını sarıp bağlayabilir, hoş bir detay katabilirsiniz.

 

 Şişelerinizi yün ile süsleyerek de birbirinden renkli vazolar elde edebilirsiniz. İpin çok ince olmaması sizin için ve görsel için daha iyi olacaktır. Şişenin etrafını yapıştırıcı ile kaplayıp yavaş yavaş ipi şişenin etrafına sararak sonuna kadar devam edin. İsterseniz tek renk isterseniz birden fazla renk ile yapabilirsiniz, sizin tercihinize bağlı. Rengarenk vazolar elde etmiş olacaksınız ve içine koyacağınız çiçekler de ortamınıza renk katacaktır.

 

 Boya. Şişelerinizi cam boyaları ile küçük bir fırçadan yardım alarak dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz. Boya rengine ve koyuluğuna bağlı olarak birkaç kat sürmeniz gerekebilir. Boya kuruduktan sonra üzerine dilediğiniz desenleri oluşturabilirsiniz. Boyadığınız şişelerin parlak olmasını istiyorsanız, boya kuruduktan sonra vernik ile bir kat üzerinden geçebilirsiniz. Hem boyaları soyulmaması için koruyacaktır.

 

 Hasır ipler. Bu ipler son moda trendlerinde ev dekorasyon eşyalarında da çok fazla görülmeye başlandı. Şişelerinizi hasır ipler ile kaplamak için yapıştırıcıya ihtiyacınız var. Silikon tabancası veya normal kırtasiye yapıştırıcıları da kullanabilirsiniz. Önce şişeye yapıştırıcı uygulanıp daha sonra yavaş yavaş ip ile sarılıp devam edilir. Bunu isterseniz bütün şişeye isterseniz sadece üst kısımlarına uygulayarak farklı dekoratif seçenekler elde edebilirsiniz. Oluşan bu vazolarınızın içine koyacağınız kurutulmuş çiçekler farklı bir ambiyans yakalayabilirsiniz.

 

 Diğer bir seçenek de jüt bezi yani çuval kumaşı. Bu malzeme ile süsleyeceğiniz cam şişelerinizden havalı dekoratif vazolar oluşturabilirsiniz. İsterseniz bütün şişenizin boyunca isterseniz sadece orta kısmına gelecek şekilde keseceğiniz kumaşı yapıştırıcı yardımı ile şişeye sabitleyin. Daha sonra biraz renk katmak isterseniz üzerine renkli kurdelelerden yardım alarak fiyonklar yapabilirsiniz. Jüt kumaş ile uyum sağlayan diğer bir materyal ise dantellerdir. Dantel desenli şeritler kullanarak vazolarda daha nostaljik bir hava yakalayabilirsiniz.

 

 Başka bir malzeme olarak da keçeden yardım alabilirsiniz. Bu keçe ile farklı şekiller yapabilir; çiçekler, fiyonklar vb. şişelerinizin üzerine yapıştırabilirsiniz. Keçeden yapacağınız süsleri diğer süsleme modelleri üzerinde kullanabilirsiniz.

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R