stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Dekorasyon İşine Nasıl Girilir?

 

Tarih boyunca insanların yaşadıkları yerleri, iç ve dış yapıları dekore ettiklerini görüyoruz. Dekorasyon insanların yaşadıkları mekanları kendi zevk ve rahatlarına göre süsleme eylemidir. Son dönemde popüler kültürün insan hayatına etkilerinden biri de kuşkusuz farklı dekorasyon fikirleridir. Bunlardan bazıları modern, vintage, minimalist, çağdaş, endüstriyel ya da geleneksel olarak sıralanabilir. Hayatımızın artık her alanında karşımıza çıkan ve dünyayı etkisi altına alan bu dekorasyon çılgınlığı sadece insan yaşamını kolaylaştırıp, güzelleştirmekten başka kendine bir iş kolu ya da istihdam alanı da oluşturmuştur.

 

 Dekorasyon İşi Yapmak İçin Nereden Başlamak Gerekir?

 

 Yaşam alanlarınızı olduğundan farklı şekillere dönüştürmeyi seviyor iseniz bu iş sizin için çok keyifli bir hal alacaktır. Ancak güzel ve keyifli bir iş olsa da zor yanları olduğu da açıktır. Bir mekanı tümüyle dekore etme işlemi zaman alan ve emek gerektiren bir iştir. Geçim kaynağı olarak dekorasyon sektörüne girmeyi düşünüyorsanız bu iş ile ilgili bazı eğitimleri de almanızda fayda var. Çünkü sektörün ne kadar profesyonel çalıştığını işin içine girince daha net anlayacaksınız.

 

 Dekorasyon Sektöründe Kendinizi Geliştirmenin Yolları

 

 Dekorasyon eğitimleri mimari ve iç mimari konularla ilgili olarak şöyle sıralanabilir; mobilya tasarımı ve ergonometri, profesyonel renk kullanımı, grafiksel ve artistik perspektifler, yapı donatımı ve aydınlatma, Autocad, 3ds MAX ve Vray programlarını öğrenebileceğiniz sertifikalı kurslar, yapı bilgisi ve malzeme vs.

 

 Dekorasyon işine girmek isteyen kişilerin eğer zamanı var ise bazı dekorasyon firmalarında ya da iç mimarların yanında stajyerlik yapması ya da dekorasyon sektörü içinde gönüllü görevler alması meslek pratiği açısından faydalı olacaktır. Dekorasyon işinde iseniz ve müşteri portföyünüzü genişletmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey alternatiflerinizi çoğaltmaktır. Her kişinin zevki, güzellik ve rahatlık anlayışı birbirinden farklı olduğundan ne kadar çok alternatif üretirseniz müşteriye ulaşmak da o kadar hızlı olacaktır. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için de kendini sürekli yenileyen ve her sezon neredeyse onlarca trend yakalayan dekorasyon sektöründe eğitime ve yeniliğe açık olmanız gerekmektedir.

 

 Dijital Platformlarda Dekorasyon İşi Nasıl Yapılır?

 

 Son yıllarda dijital pazarlamanın da ticaretteki payı yadsınamayacak büyüklüktedir. Bu sebeple dekoratif ürünlerinizi tanıtıp, pazarlayabileceğiniz bir internet sitesi oluşturmalısınız. Ürünlerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için de sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Bu sayede arz talep dengesini çok büyük bir yatırım yapmadan önce belirleyebilirsiniz.

 

 Dekorasyon konusunda inovatif fikirleriniz var fakat bunları gerçekleştirmeye cesaret edemiyorsanız kendinize ait bir blog oluşturabilir, fikirlerinizin farklı insanlar tarafından ne kadar kabul gördüğünü teyit edebilirsiniz. Girmek istediğiniz veya hali hazırda içinde bulunduğunuz sektörde birçok yeni meslektaşınızla tanışabilir, ufkunuzu genişletebilirsiniz.

 

 Dekorasyon işine girebilmek için öncelikle bazı belgelerinizin olması gerekmektedir. Bunlar diploma, bağlı olduğunuz odalara kayıt belgesi, iş yeri açma belgesi, çalışma ruhsatı ve edindiğiniz sertifikalar olabilir.

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R