stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Dekorasyonculara Ne Denir?

 

Son yıllarda birçok kişi evini veya ofisini dekore etmek için dekorasyoncularla birlikte çalışmaktadır. Günümüz de birçok farklı alanda (emlak, mimari, sağlık, otel vb.) kişileri, çalışanları, yapılan işi yansıtmak amacıyla dekoratörlerle yani dekorasyoncu olarak bildiğimiz uzman kişilere başvurulmaktadır. Alanında uzman bu kişiler sayesinde istediğimiz ana fikri karşımızda ki kişiye rahatça aktarabilmekteyiz.

 

 Hayal Gücü Ve Uyum

 

 Dekorasyon yaparken hayal gücü ve mekanın yapılan iş ile uyumu çok büyük önem kapsar. Bu nedenle dekoratörlerin hayal gücü birçok kişiye göre daha fazla gelişmiştir. Hangi açı da ne tür eşyanın kullanılması gerektiğini hemen fark ederler ve dekorasyona ona göre yön verirler.

 

 Aynı zamanda ortam ile yapılacak iş, ambiyans arasındaki uyumda oldukça önemlidir. Örneğin spa salonuna girdiğimizde şu an aklımıza gelen ambiyans yerine çok parlak ışıklar, yüksek sesli müzikler olsaydı hiç kimse spa salonundan rahatlamış ve memnun bir şekilde ayrılmazdı.

 

 Bununla birlikte iletişim ve anlayışta çok önemlidir. Eğer ofis, mekan ve ya ev sahibinin duygusu ve istediği tam olarak anlaşılmamışsa ortaya güzel bir iş çıkmayacaktır. Bu nedenle işin daha en başındayken dekoratör ve iş veren arasında bütün istekler a'dan z'ye en açıklayıcı şekilde konuşulmalı ve dekore etmeye ondan sonra başlanmalıdır.

 

 Duygunun Kişiye Aktarılması

 

 Dekoratörlerin uzman oldukları diğer bir konu ise duyguyu net ve temiz bir şekilde karşıya aktarmalarıdır. İster ofis ister ev olsun dingin ve sakin, insanı yatıştıran bir ortam isteyen kişilere darmadağınık, insanı boğan bir ortam ortaya çıkarmazlar ki ortama giren kişi duygu karmaşası yaşamasın. Tam olarak istenen rahat ve sakinleştiren ortamı yaratmak tam da dekoratörlerin işidir.

 

 Plan, Program

 

 Dekoratörler duyguyu plana aktarma konusunda eğitimli ve becerili kişilerdir. Daha binanın (odanın, mekanın) içine girer girmez kafalarında renkleri, eşyaları dizayn etmeye başlarlar. Hayal, uyum, empatiye ek olarak planlı ve programlı çalışmanın sonucunda hem iş vereni hem de işi oluşturanı tatmin eden bir çalışma ortaya çıkar. Bunun sonucunda dolaylı olarak dekoratörler tarafından dekore edilen yerin ambiyansı, yapılan işin kişiliğini yansıtmasından ötürü orada çalışan (oturan) kişiler mekan ile bütünleşeceklerdir. Doğal olarak ortamın içinde bulunan kişiler kendini güvenli ve sakin hissedeceklerdir. Hem kişisel hem de arkadaşları ile amaçladıkları sohbet, eğlence veya toplanma alanı olarak da rahat bir şekilde kullanılabilir. Gerek bir yerde gerekse ayrı ayrı kullanıma elverişli bir mekan elde etmiş oluruz. Buna göre mekan sahibinin ve dekoratörlerin düşünce ve görüşleri birbirine uygun ayını zamanda planlı olmalıdır.

 

 Bütün bunların sonucunda dekoratörler renkleri, eşyaları, ortamı birbirleriyle bütün olacak şekilde tamamlarlar. Mekan içinde yaratılmak istenen ambiyans tamamlanmış olur. İşte tam da bu durumdan dolayı eğer bir mekanı dekore etmek istersek işin uzmanından yani dekoratörlerden yardım almalıyız.

 

 

 

 

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R