stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Dekoratif Ürünler Nasıl Yapılır?

 

 Bir mekânın oluşmasında mobilyalar ve kullanılan malzemeler ne kadar önemliyse o mekânı tamamlayan son dokunuşlar yani dekoratif ürünler de o kadar önemlidir. Mekânda kullanılan bitkilerden, fotoğrafların koyulduğu çerçevelere mekânı tamamlayan her şey birer aksesuar yani birer dekoratif üründür. Bu ürünleri özel olarak satan mağazalardan almak yerine evde gereken malzemelerle yapmak mümkündür.

 

 Mum Yapımı

 

 Şık yemek masalarından banyolara mumlar her yerde kullanılabilen ve görüntü dışında ortamın havasını değiştirmek amacıyla da kullanılan dekoratif aksesuarlardır. Bir mum yapımı evde mümkündür. Kullanılan ana malzemeler fitil ve balmumu olmakla birlikte, istenilen rengi katacak malzemeler ve istenilen kokuyu sağlayacak malzemeler beraberinde kullanılır. Tabi bununla birlikte istenilen şekli sağlayacak kalıp da kullanılarak malzemeler tamamlanır. Balmumu eritilir ve zevkten istenen malzemeler eklenerek kullanılacak kalıba dökülür düzgün bir şekilde fitilde yerleştirildikten sonra işlem tamamlanmış olur.

 

 Hasır İple Dekoratif Ürün Yapımı

 

 Özellikle son zamanlarda hasır ipli sepetler, halılar gibi ürünler çok tutulmuş ve tercih edilmiştir. Hasır ipler istenilen örgü şekliyle örülerek sepetler ve farklı ürünler yapılabilir. Bu tarz sepetler salonlarda battaniye koymak, banyolarda havlu koymak ya da açık raflarda düzen sağlamak için kullanılarak hoş birer dekoratif ürün olabilirler.

 

 Tablo

 

 El emeğiyle yapılan tablolar da birer dekoratif üründür. Bir tuval üzerine ya da istenilen uygun bir kâğıda istenilen şekilde çizilerek ve boyanarak yapılan resimler dekoratif olarak kullanılabilir.

 Çöp Şişlerle Dekoratif Ürün Yapımı: Çöp şişlerle çerçeveler yapılabileceği gibi boyanarak altın rengi ya da istenilen başka renkler elde edilebilir.

 

 Kilden Dekoratif Ürün Yapımı

 

 Killere istenilen şekilleri vermek mümkündür. Mumluktan vazoya birçok farklı dekoratif ürünler yapılabilir.

 

 Süsleme Yapma

 

 Var olan vazo gibi ürünler boyanarak ya da farklı materyallerle işlenerek yenilenip değiştirilebilir. Örneğin kullanılmayan bir bardağın içine güzel görünen taşlar koyularak ve de boyanarak farklı tasarımlar yapmak mümkündür.

 

 Taşlarla Dekoratif Ürün Yapımı

 

 Her yerde bulabileceğimiz çakıl taşları da aynı şekilde dekoratif ürünlerin birer parçası olabilirler. Silikonlarla bir zemine yapıştırılıp bardakaltlığı olarak kullanılabildikleri gibi, banyolarda paspas olarak da yapılabilirler. Aynı zamanda çakıl taşları ya da düz bir yüzeye sahip olan herhangi bir taş akrilik ile istenilen şekilde tasarlanıp boyanarak dekoratif ürünler oluşturulabilir.

 

 Kağıtla Dekoratif Ürün Yapımı

 

 Origami gibi sanatlar kâğıdın işlevselliğini artırarak el becerisiyle birleşir ve evleri süsleyen farklı dekoratif ürünler ortaya çıkar. Bunun dışında kağıtları bir araya getirip uygun şekillerde katlayarak ya da keserek tablo yapımları da olabilir.

 

 Ağaçla Dekoratif Ürün Yapımı

 

 Bir odun parçası ya da bir ağaç dalı evde dekorasyon için kullanılabilir. Küçük bir odun parçası istenilen şekilde tasarlanıp boyanarak sonrasında mıknatıs aparatının yerleştirilmesiyle magnet olarak kullanılabilir. Aynı şekilde bil dala dantellerle tüylerle ya da istenilen farklı şeylerle bir tasarım katmak mümkündür.

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R