stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Emlakçı Nasıl Olunur?

Emlakçı; arsa, ev, iş yeri gibi çeşitli taşınmazların alım ve satımında komisyon alarak geçimini sağlayan kişilere denilmektedir. Bu komisyon miktarı çok çeşitli olmakla beraber maksimum sınır yasalar tarafından belirlenmiştir. Örneğin bir evi kiralamada aracı olan emlakçı maksimum bir aylık kira bedeli alabilmektedir. Dolayısıyla emlakçıların aylık gelirlerinin ne kadar yüksek olması, ne kadar alım-satım ve kiralamada aracı olduğuna bağlıdır. Bu yüzden ellerinde olabildiğince fazla sayıda taşınmaz tutan emlakçılar ve iletişimde başarılı olan emlakçılar diğer emlakçılara göre daha fazla kazanmaktadır.
 
 Emlakçılık, özellikle Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra internetin yaygınlık kazanması ile çeşitli sekteye uğramış ve yön değiştirmiştir. Bu değişim ile birlikte emlakçıların yönelimleri değişmiş, para kazancı değişmiş ve işleyiş çok büyük ölçüde farklılaşmıştır. Bu farklılaşmayı açıklamak için aşağıda yer alan alt başlıkları okumanız önemlidir.
 
 Geleneksel Emlakçılık Nedir?
 
 Geleneksel emlakçı diye tabir edebileceğimiz emlakçılar belli bir ofise sahip olup işlerini bu fiziksel ortamda yapmaktadırlar. Yani bir ev sahibi evini kiralamak istediğinde bu emlakçı ofislerine gelip evini kiralamak istemektedir. Bu konuda da emlakçı, ofisinde evin reklamını yaparak ve gelen müşterilere bu evi tavsiye ederek satmaya çalışmaktadır. Bu tip bir emlakçı olabilmek için öncelikle bir ofis açmanız gerekmekte. Ardından alacağınız gerekli izinler ile çalışmaya başlayabilirsiniz.
 
 İnternetin Emlakçılığa Etkisi
 
 İnternetin yaygınlaşması ile birlikte geleneksel emlakçılık büyük ölçüde yıpranmıştır. Kazançları yarı yarıya düşmüştür. Artık neredeyse herkes internet kullandığı için bu fırsatı değerlendiren girişimciler sahibinden.com, hürriyet emlak gibi çeşitli emlak siteleri açmışlardır. Dolayısıyla evini kiralamak isteyen ev sahipleri artık geleneksel emlakçıları tercih etmiyorlar çünkü komisyon vermekten kaçınıyorlar. Aynı zamanda geleneksel emlakçıların internet bağı olmaması sebebiyle onlarda evi çok zor kiraya verebiliyorlar.
 
 Bu değişim ile birlikte bazı emlakçılar sahibinden.com, hürriyet emlak gibi sitelere komisyon ödeyerek taşınmazlarını bu mecralarda pazarlamaya başlamışlardır. Ancak bunun için de bireyler yine arada emlakçı olan taşınmazları, komisyon ödememek için tercih etmemektedirler. Bu tip bir emlakçı olmak için yine bir ofisinizin olması ve internet platformlarından da taşınmazlarını pazarlamanız gerekmektedir.
 
 Değişen Paradigmada Nasıl Emlakçı Olabilirim?
 
 Günümüzde artık insanlar emlakçı bedeli ödemekten kaçınmaktadırlar. Ancak sahibinden.com gibi sitelere ücret ödemeye daha meyilli bir hal taşımaktadırlar. Bu sebeple yeni emlakçı olmak isteyenler interneti en aktif bir biçimde kullanma mecburiyeti taşımaktadırlar. Hatta fiziksel bir ofisten ziyade eğer yazılım bilgilerinizde varsa kesinlikle taşınmazlarınızı pazarlayabileceğiniz bir site açmak sizin için çok yararlı olacaktır. Bu sayede çok daha fazla taşınmazı elinizde tutacak, çok daha fazla alım-satım ve kiralamada rol oynayarak çok daha fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak yazılım bilginiz yeterli değilse sahibinden.com, hürriyet emlak gibi çeşitli mecralara komisyon ödeyerek taşınmazlarınızı bu mecralarda pazarlayarak kazancınızı, geleneksel emlakçılara göre çok daha fazla artırabilirsiniz.
 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R