stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Hafif Çelik Yapıların Yangına Dayanması 

Hafif çelik yapılar sağladıkları yangın dayanımı duvar ve köşelerinde kullanılacak malzemelerinde oldukça önemli olduğu ve malzemelerin ise ne şekilde kullanıldığı da kilit noktalardan biridir. Kullanılan malzemelerin bütünü birlikte bir sistem içinde kullanılarak yangını önlemektedirler. Hafif çelik yapıların yangına dayanma performansını arttırmak için tabii ki malzemelere ve malzemelerin kullanımına çok dikkat etmek gerekir. 

  • Alçıpanın türü ve kalınlığına dikkat edilmesi. 

  • Yatay ya da dikey olarak mı alçıpan kullanıldığı. 

  • Kullanılan çelik profillerin türleri ve dikme aralıkları. 

  • Bağlantı malzemelerinin türleri ve uygulanan alanın aralığı. 

  • Alçıpanın üzerine kaplamanın uygulama türü. 

  • Duvar boşluklarında bulunan yalıtımın malzemesi, türü ve kalınlığı.  

Bu etkenlerin ise hepsinin bir bütün olarak çalışması gerekir. Eğer kullanılmaz ise verimli bir performans almakta epey bir güçlük çekersiniz. Bu nedenle bu etkenlerin hepsi tümüyle bir bütün olarak kabul edilmektedir.  

Alçı paneller yangınlara karşı oldukça dayanıklı malzemelerden biridir. Eğer bir yangın sırasında alçıpanın bir yüzü yangında çıkan ateş ve ısıdan çok fazla etkilenmeyecektir. Çünkü alçıpanın ağırlığının %20sini su oluşturmaktadır. Bu su ısı ile etkileşime girdiği an buharlaşmaya başlar. Bu durum ise alçıpanda meydana gelecek olan ısı enerjisini oldukça düşürür. Alçıpanın diğer yüzü ise bu nedenlerden dolayı bir hayli soğuk kalacaktır.  

Alçıpanın içinde ki su bitene kadar bu durum korunur. Alçıpanın içindeki su bittiği takdirde ise ısıya daha fazla dayanamaz ve alçıpanın diğer yüzü de ısıdan etkilenmeye başlayarak alçı levhalar bozulacaklar ve bir bütün olmaktan çıkacaklardır. 

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R