stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
İnşaat Fayansları Nasıl Temizlenir

Ağır moloz kalıntıları ve etraftaki gereksiz eşyalar ve çöpler toplandıktan sonra asıl temizlik işlemine başlanmalıdır. Boyaların inceltilmesinde kullanılan tinerin, üretim sektöründe de çok kullanıldığını bilmekteyiz. Yağ bazlı boyaların çıkarılmasında kullanılan tiner aynı zamanda fayansların temizliğinde de kullanılmaktadır. Sadece fayansla bitmeyip çok fazla üründeki lekenin çıkarılmasında da kullanılmaktadır. Fayans yüzey temizliklerinde sünger yardımıyla karbonatta kullanıldığı bilinmektedir hatta buna benzer sirke gibi örneklerde verilebilir.
 
 Sirke İle Fayans Temizleme:
 
 Sirke keskin asit miktarından dolayı genellikle temizlik işlerinde kullanılmaktadır. 3 tip sirke bulunmaktadır bunlar; elma sirkesi, üzüm sirkesi ve beyaz sirkedir. Temizlik için kullanılan sirkeler genellikle beyaz sirke olarak tercih edilir. Temiz bir bez ve sünger yardımıyla temizlenecek fayans üzerine dökerek tepkimeye girme süresinden sonra sünger yardımıyla lekeler çıkarılabilir.
 
 Karbonat İle Fayans Temizleme:
 
 Karbonatta temizlikte kullanılmaktadır. Su ile tepkimeye girdikten sonra zeminde köpürerek kiri kaldırıp temizlemektedir.
 
 Tiner İle Fayans Temizleme:
 
 Herhangi bir temizlik bezi yardımıyla bu işlem çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Şöyle ki; uygun temiz bir bezin üzerine bir miktar tiner dökerek fayansları ovma işlemiyle birlikte kısa süre içerisinde fayans üzerinde ki lekeler çıkmış olacaktır. 
 
 Fayansların temiz bir görünüme kavuşması açısından ek olarak fayans araları derzlenebilir veya iz miktarda macunlarla yine fayans aralarını temiz bir görünüme kavuşturabiliriz. Yapılan hatalı derz işleminde yine tiner ve diğer yöntemlerden birisi ile de lekeli yerleri temizlemek oldukça pratik olacaktır.
 
 Kimyasal ürünler kategorisinde yer alan oldukça da tehlikeli ürünlerden olan kireç çözücü ve pas kir çözücü olarak mutfakta sıkça kullandığımız ürünleri yine fayans temizliği içinde kullanmak mümkündür ancak çok uzun süre bekletmemek ve dozunu ayarlayarak kullanmak önemlidir çünkü fazla miktar kullanınca veyahut aşırı bekletme sonucunda fayans üzerinde tahrip olmalar ve aşınmalar hatta su sızdırmaları gibi bir takım teknik sorunlara yol açabilecek bir diğer temizlik yöntemi olabilir.
 Parkelerde veya fayanslarda harç kalıntıları, pislik, boya gibi lekeler varsa eğer leke çıkarıcı bazı kimyasal ürünleri de yine kullanabilir inşaat zeminine zarar vermeden yer kazıyıcılar tarafından çıkarılabilmektedir.
 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R