stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
KONSTRİKSÜYON TASARIMA GİRİŞ? 

İlk önce yapılan bütün işlemler hesaplamaları ve toplanmaları sonucunda ise ortaya bir statik analiz bilgi formu oluşturulur ve yapılan bütün işlemler teker teker bu formun içine işlenir. Bu form üzerinden ise sürekli olarak dikkatli bir şekilde takip edilir. Mimari projeyi yetkili kişiler inceledikten sonra döşeme ve kirişlerin yönleri mutlaka belirlenmelidir.  

Döşemeler çoğunlukla kısa açıklık şeklinde çalıştırılırlar. Döşeme kesitleri ise döşeme kirişlerinin yük taşıma kapasitelerinin de bulunduğu hali hazırda olan tablolardan seçilir. Bu tablolarda bulunan değerler ise taşıyıcı sistemlerinin tasarlanmasında büyük rol oynayarak ön ayak olmaktadırlar.  

Yapı elemanlarının kesit tahkikleriyle beraber bütün çerçeveler gerçek bir yük altında statik çözümler sonucunda yapılmaları çok daha fazla verimli olacaktır. Döşeme yönlerinin ve kesitlerin yerleri belirlendikten sonra çatı formu da detaylı bir şekilde incelenir. Çatının da en uygun çözümleri sağlayacak şekilde makas ya da panel çatı olmasına göre duvar gibi çatıyla bağlantılı malzemelerde değişikliğe gidilebilir.  

Çatı için gerekli olan planları ve ön gereksinimleri belirlendikten sonra ise, bu duruma uygun bir şekilde duvarlar belirlenir. Taşıyıcı ya da taşıyıcı olmayan bu duvarlar kalınlıkları ve profil kesitlerine bağlı olarak ve diğer verilere bağlı olarak belirlenir ve en uygun malzemeler seçilir.  

Çatı taşıyıcı strüktürü de bu etkenlere göre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu verilere göre bir tablo hazırlanır ve bu tablo üzerinden kullanılan malzemelere göre en uygun çatı taşıyıcı strüktürünü seçmeye yardımcı olur bu sayede kullanılan malzemelerden yüksek bir oranda verim almayı sağlamaktadır. 

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R