stats
Engelleyiciyi kapattım!
İyi bir deneyim için
bilgisayarınızın sesini açın
Mantolama Yapıya Ne Kazandırır? 

Binaları dış etkenlere karşı daha dayanıklı ve ısı kontrolü ve ekonomik kazanç sağlayan cephe kaplama işlemlerine mantolama denir. Yeni inşaatlarda zorunluluk haline gelen mantolama sistemi, eski yapılarda görsel zarafet ve modernlik katmaktadır.  

Neden Mantolama? 

Yapılarda rüzgarın, yağmurun olumsuz etkisinden kurtulabilmek, ısı tasarrufu sağlayabilmek için yapılmaktadır. Mantolama yapılan binalarda yüksek ısı verimi sağlanabildiği gibi yaz aylarında da sıcaklardan korumaktadır. Bunaltıcı sıcaklardan yaşanamaz hale gelen, kışın enerji tüketimi yüksek boyutlara varan durumlara en güzel çözümdür. Mantolama işlemleri çok çeşitli malzemelerden yapılabilmektedir. Yapı uzmanları tarafından yapılacak mantolama işlemleri, kusursuz işçilik gerektirmekte, hata affetmemektedir. Mantolama işlemi yapılmadan önce araştırma yapılarak konusunda uzman kişilerle çalışılmalıdır.  

Mantolama Ürünleri Nelerdir? 

Binalara uygulanacak mantolama malzemeleri, kaliteli, sağlıklı ve güvenli ürünler olmalıdır. Beklenen verimin alınabilmesi, aynı zamanda binaya fazla yük bindirmemesi gerekmektedir. Tasarım ve kurulum yapacak uzmanlar konusunda gereken eğitimleri alarak tecrübe kazanan kişiler olmalıdır. Aynı zamanda kullanılan malzemeler, su ve neme dayanıklı, yanmalara karşı dayanıklı, basınç direnci yüksek ürünler olmaktadır. Hacim ağırlığı düşük, ısı ve sıvı dayanımı yüksek işlemeye uygun malzemeler olmalıdır. Bakteri üretmeyen, haşere barındırmayan, uzun ömürlü ve ekonomik ürünler olmaları beklenmektedir. Bina cephesinin korunması ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu sağlayan mantolama sayesinde hem sağlıklı binada yaşayacak hem de yüksek verim alabileceksiniz.  

Mantolama Yaparken Gerekli Malzemeler 

Mantolama yapılacak alanlarda kullanılması gereken ürün kalemleri eksiksiz olmalıdır. Alüminyum ya da galvaniz su basman profilleri, dış etkenlere karşı sızdırmazlık sağlamaktadır. Köşe profiller, bina köşelerini, pencere kenarlarını korumak için kullanılmalıdır. Donatı filesi ve plastik aparatlı çelik çivili mantolama dübelleri, taş yünü levhalar, dekoratif dış cephe kaplama sıvası, suya, donmalara karşı dayanıklılığı artırmaktadır. Isı yalıtım sıvası, ısı yalıtım filesi 3,5x3,5 mm gözenekli koruyucu ürünlerdir. Yapıştırma harçları, karbonlu eps levhaları gibi pek çok elemanın bir arada kullanılabilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bütün ürünler bir araya geldikten sonra kaliteli kurulum yapabilecek tecrübeli uzmanlar tarafından işlem yapılmalıdır. Mantolama yapılan binalar deprem dayanımı kazanmaktadır. Mantolama binaya su sızdırmazlık ve ısı kontrolü sağlamaktadır. Küf, mantar ve nemden korumaktadır. Şık ve modern yenilenme sağlamaktadır. Yeni yapılarda kullanılan teknolojik sistemlerle kaliteyi artırmakta satış maliyetini yükseltmektedir.  

 

 

 

 

 

 

  

  

 

TÜMÜNE GÖZATIN
PROJELER
P R O J E L E R